header


Slideshow Image 1Slideshow Image 2

Pod láskavou záštitou
tanečného choreografa a režiséra
Jozefa Bednárika

Slideshow Image 2

Tanečné hviezdy svetového mena

Už prvý ročník tanečného festivalu Zlaté Tančeky poctia svojou návštevou viaceré vynikajúce osobnosti umeleckého života. Ocenenie Lavička slávy získajú v rámci festivalu osobnosti, ktoré počas života zviditeľňovali slovenský tanec a objavovali mladé talenty. Okrem toho dva víkendy sú venované - in memoriam - tanečným osobnostiam svetového formátu, ktoré mali tanec v krvi a stali sa vzorom pre niekoľko generácií.

Jozef Bednárik

Jozef Bednárik(narodený 17. septembra 1947 v Zelenči) je slovenský herec a divadelný režisér. V roku 1970 absolvoval štúdium herectva na VŠMU v Bratislave. V rokoch 1971-1981 bol herec, od roku 1981 režisér v Divadle Z v Zelenči, ktoré sa pod jeho vedením stalo jedným z najslávnejších ochotníckych divadiel. Neskôr prešiel do nitrianskeho Divadla Andreja Bagara. Orientoval sa na hudobno-dramatický žáner – operu a muzikál. Ako hosť režíroval v divadlách v Bratislave, Brne, Prahe a v zahraničí. Cenu kritiky za najlepšiu hudobnú inscenáciu Fausta a Margaréty získal na Festivale v Edinburgu. V roku 1986 získal titul zaslúžilý umelec.

Najvýznamnejšie režírované predstavenia: Grék Zorba, Don Giovanni, Klietka bláznov, Popoluška, Adam Šangala; Dcéra pluku, Donaha! ,Kabaret, Divotvorný hrniec, Titus Andronicus, Dom Bernardy Alby,Evanjelium o Márii, Grand-hotel, Pokrvní bratia, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Maniere teatrali, Carmen, Číňanky, Faust a Margaréta, Hoffmannove poviedky, Don Quijote, Rómeo a Júlia, Turek, Rusalka, Dracula, Monte Cristo, Johanka z Arcu, Elixír života a Angelika.

Heda Melicherová

Heda Melicherová(narodená 20. mája 1932) tanečnica, sólistka SĽUK-u, tanečná pedagogička a dramaturgička. V roku 1961 absolvovala štúdium tanečnej pedagogiky na VŠMU. V rokoch 1962 – 1967 bola tanečnou majsterkou a asistentkou choreografa v SĽUK-u. Do roku 1995 vyučovala Ľudové tance a tiež Pohybovú výchovu na Konzervatóriu v Bratislave. Podieľala sa na založení Hudobnej a tanečnej školy, neskoršie Tanečného konzervatória. Účinkovala v sólistických partoch v tancoch Dupák, Kresák, Drobná, Záletník, Žiarlivosť bez príčiny, Hviezdnatá noc, Vlachiko, Žartovný tanec z Myslavy, Povesť o Jánošíkovi a jeho hôrnych chlapcoch, Podpolianska mlaď a i. Od roku 1976 pôsobila ako dramaturg a vedúca skupiny pre ľudovú kultúru v Československej televízii. Dramaturgicky sa podieľala i na televíznych prepisoch významných diel slovenskej literatúry (Vianočné oblátky, Katera, Starý včelár, Na operáciu s truhlou, a i).

Účinkovala v prvom farebnom slovenskom filme Rodná zem (1954), v Balade o Vojtovej Maríne (1964) a vo filme Sváko Ragan. V roku 1966 získala titul zaslúžilá umelkyňa v oblasti ľudového umenia. Od roku 2003 pracuje ako archivárka umeleckej prevádzky SĽUK-u.

Mário Radačovský

Mário Radačovský(narodený 29. septembra 1971 v Partizánskom).Vyštudoval tanečné konzervatórium Evy Jaczovej v Bratislave. V roku 1989 nastúpil do Baletu SND, kde získal zmluvu ako sólista. Výnimočný talent potvrdil víťazstvom Československej baletnej súťaže v kategórii A v roku 1990. V rokoch 1992 – 1999 bol členom súboru v Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána v Haagu. Spolupracoval s najvýznamnejšími svetovými choreografmi: Jiřím Kyliánom, Matsom Ekom, Nachom Duatom, Ohadom Naharinom, Williamom Forsythom, Édouardom Lockom, Hansom van Manenom, Paulom Lightfootom, Johanom Ingerom, Paulom Ribeirom. V roku 1999 sa stal hlavným sólistom súboru Les Grands Ballets Canadiens v Montreale. Bol účastníkom prestížnych baletných gala predstavení Gala des étoiles v Montreali (2000 – 2006), Gala Stars v Toronte (2003), World Stars Gala v Budapešti (2005, 2007, 2008) a Gala setkání v Prahe (2003 – 2006).

Do Baletu SND sa po prvý raz vrátil v roku 2000 ako tanečník v úlohe Alberta z baletu Giselle. Od októbra 2006 do mája 2010 zastával funkciu riaditeľa Baletu SND. V januári roku 2011 sa stal umeleckým riaditeľom komorného súboru Balet Bratislava.

Najvýznamnejšie choreografické diela: The Letter, Passage à l'eau trouble, Valse; Inšpirácia, Bolero, Shadows and Lights, Balansoire , Stretnutie s labuťou, Soufflé des oiseaux , Zmena, Warhol, 68, Večera, Urlicht, Everest, Maria de Buenos Aires ,Rómeo a Júlia, Skrinka hračiek, Black and White, Monos, Queen.

Profesor Štefan Nosáľ

Štefan Nosáľ(narodený 20. januára 1927 v Hriňovej).  Zakladateľ umeleckého súboru Lúčnica, umelecký vedúci a choreograf Lúčnice, tanečník, režisér, pedagóg. V rokoch 1947–1953 vyštudoval Fakultu Inžinierskeho staviteľstva na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. V rokoch 1953 – 1957 vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor choreografia tanca. Od roku 1968 začal na VŠMU pôsobiť ako pedagóg na Katedre tanečnej tvorby, ktorú v rokoch 1972 – 1992 zároveň aj viedol. V roku 1974 habilitoval na docenta. V roku 1982 mu bol prezidentom republiky udelený titul profesor.

V roku 1949 sa Štefan Nosáľ stal tanečníkom Lúčnice. Od roku 1951 začal zastávať pozíciu umeleckého vedúceho a hlavného choreografa súboru Lúčnica. Tanečné programy pre Lúčnicu: Vitaj naša jar, Hra a práca, Pieseň a práca, To je Lúčnica, Elán a Lúčnica, Karpaty, Lúčnica a deti, Z tej doliny na tú, Lúčnica – 60 rokov krásy a mnohé iné.

Významná je umelecká činnosť pre Slovenské národné divadlo v Bratislave, pre ktoré vytvoril choreografie k operným inscenáciám Krútňava, Svätopluk (E. Suchoň), Juro Jánošík, Beg Bajazid (J. Cikker), k baletnému predstaveniu Ej, husári (S. Stračina), či k historicky vôbec najúspešnejšiemu predstaveniu činohry SND, k spevohre Na skle maľované. Pre Národné divadlo v Prahe vytvoril choreografiu ku hre Radúz a Mahuliena a pre divadlo v Plzni tance k opere Krútňava. Spolupracoval aj so Státním souborem písní a tanců Praha, so SĽUK-om, PUĽS-om i súborom Laterna Magika Praha. K najvýznamnejším zahraničným spoluprácam patrí vytvorenie choreografií a tancov pre Belgickú kráľovskú operu v Antverpách, holandský Danstheater v Amsterdame a pre štátne súbory v Tunise, Moldavskej republike, v Sankt Peterburgu, či súbor Tamburitzans v Pittsburghu v USA.

Filmy a televízne inscenácie: Chorea amore a Chorea guernica (réžia M. Slivka), Tanečné miniatúry, Rok na dedine, Kubo, Sváko Ragan, Neďaleko do neba (r. M. Ťapák), Rodná zem (r. J. Mach), Hudba z Marsu (r. J. Kadár a E. Klos), Ej, tá človečina (r. M. Ťapák, B. Filan), Na skle maľované (r. K. Zachar), opery Juro Jánošík a Svätopluk (r. J. Zachar), súborové programy Lúčnica a jej deti, Karpaty (r. M. Homolka), Lúčnica na Křižíkovej fontáne v Prahe, Lúčnica – 60 rokov krásy (r. J. Ďurovčík).

Literatúra: Na ceste k súčasnej choreografii (1962), Choreografia ľudového tanca (1984, reedícia 1991), Môj život Lúčnica (2000) a Čarodejník Lúčnice (2007, spoluautor D. Machala).  

Ocenenia: Zaslúžilý umelec (1968), Národný umelec (1989), Rad Ľudovíta Štúra II. triedy (1997), Cena ministra kultúry (2001), Krištáľové krídlo (2001), Slovak Gold (2002), Pribinov kríž I. triedy (2007), cena Pavla Straussa (2009).

Peter Olej

Peter OlejŠportu sa začal venoval vo svojich 6 rokoch a to ľadovému hokeju. Prešiel cez futbal neskôr atletiku až sa dostal k tancu. Postupne sa zoznámil z novým tanečným žánrom a to akrobatickým rock and rollom. Vyštudoval trénerstvo na FTVŠ UK.

Peter Olej patrí medzi najúspešnejších reprezentantov Slovenska v akrobatickom rock and rolle s partnerkou Dášou Danihelovou. Opakovane dosiahol na európskych a svetových súťažiach popredné umiestnenia v súťaži párov. Patrí medzi prvých propagátorov akrobatického rock and rollu. Priniesol nielen skvalitnenie výučby špecializácie tance, ale aj odbornej praxe,  ktorá má svoju základňu vo VŠK FTVŠ UK. Je akceptovaným choreografom a trénerom nielen v akrobatickom rock and rolle, ale aj rôznych pohybových skladieb a choreografiách prezentovaných na rôznych kultúrno-spoločenských aktivitách fakulty, športových celoštátnych súťažiach i v rámci televíznych programov.

Medzi najvýznamnejšie umiestnenia patria: 1. miesto Majstrovstvá SR 2000, 200, 1. miesto Svetový pohár Wien 2001, 2. miesto Svetový pohár Lyon 2001, 2. miesto vo Svetovom rebríčku za rok 2001,3. miesto Svetový pohár Riesa 2002,účasť medzi najlepšou šestkou sveta na World Games v Japonskej Akite

Michael Jackson

pocta Michaelovi Jacksonovi

(narodenie  29. august 1958 Gary, Indiana, USA –  úmrtie 25. jún 2009 Los Angeles, Kalifornia, USA). Bol americký popový, soulový, a rockový spevák, skladateľ a tanečník černošského pôvodu. Jeho komerčný úspech je dodnes neprekonaný. Stal sa najoceňovanejším a najúspešnejším umelcom so ziskom viac ako 600 najrôznejších cien a uznaní, medzi ktoré patria predovšetkým hudobné ceny ako:  Grammy American Music Awards, Billboard Music Awards, Billboard Video Awards, World Music Awards, vrátane ceny na -  Najpredávanejšieho umelca Milénia ocenili za album Thriller zápisom do Guinessovej knihy rekordov za najpredávanejší album všetkých čias, najviac získaných cien Grammy v priebehu jedného udeľovania v roku 1984, najväčší výnos zo svetového turné v roku 1988, najvyšší hudobný kontrakt - viac ako 890 mil. dolárov za 16 rokov spolupráce, Najpredávanejšie video - "The Making Of Thriller", umelec, ktorý najviac podporoval charity a organizácie rôzneho druhu.

Jackson 5 - začiatkom 60. rokov 20. storočia jeho starší bratia vystupovali v súrodeneckej skupine a Michael sa k nim pridal v roku 1964. Skupina prerazila v roku 1969 a prvú platňu vydala, keď mal Michael 12 rokov. Súčasne s tým odštartoval svoju sólovú kariéru.

Michael Jackson Sólo albumy: Got To Be There, Ben, Music & Me, Forever Michael, Off The Wall, Thriller, Bad, Dangerous, History, Blood On The Dance Floor, 20th Century Masters, Invincible, Number Ones, The Ultimate Collection, The Essential, Visionary, Thriller 25, King Of Pop, Hello World The Motown Solo Collection, Michael Jackson The Stripped Mixes, The Definitive Collection, This Is It, Michael, Immortal, Bad 25.

Albumy: Jackson 5/The Jacksons: Diana Ross Presents The Jackson 5, ABC, Third Album, Christmas Album, Maybe Tomorrow, Goin' Back To Indiana, Greatest Hits, Lookin' Through The Windows, Skywriter, The Jackson 5 In Japan, Get It Together, Dancing Machine, Moving Violation, The Jacksons, Goin' Places, Destiny, Triumph, The Jacksons Live, Victory, 2300 Jackson St, Jackson 5 The Ultimate Collection, Jackson 5 Gold, Anthology, Ultimate Christmas Collection, 20th Century Masters, Michael Jackson The Motown Years, J is For Jackson, Michael Jackson The Remix Suite, Jackson 5 Greatest Hits.

Filmografia: 1974: Free to Be... You & Me, 1978: Čarodejník, 1981: Diana, 1985: Other Lover, 1986: Kapitán EO, 1988: Moonwalker, 2002: Muži v čiernom 2, 2004: Miss stroskotankyňa.

 

Patrick Wayne Swayze

Patrick Wayne Schwayze

(narodený 18. augusta 1952 v Houstone, zomrel 14. septembera 2009) bol americký herec, tanečník, spevák, skladateľ, tanečná hviezda filmového neba 80. rokov 20. storočia. Tanec študoval na baletných školách v New Yorku. Profesionálne začal tancovať v zájazdovom divadle Disney on Parade. Pracoval na newyorskom Broadwayi, neskôr začal vystupovať v amerických televíznych seriáloch. Medzi americké herecké hviezdy ho vyniesol práve film Hriešny tanec z roku 1987.

Zomrel 14. septembra 2009 v losangelskom rodinnom sídle v dôsledku choroby.

Filmografia: 1979 - Skatetown, U.S.A., 1981 - M*A*S*H (TV seriál),1987 - Hriešny tanec (Dirty Dancing),1990 - Duch, 2000 - Lulu sa vracia.

Ján Ďurovčík

Ján ĎurovčíkJeden z najvyhľadávanejších režisérov a choreografov súčasnosti patrí medzi popredných tvorcov moderného divadla na slovenskej a českej scéne. Študoval na bratislavskej VŠMU u profesora Štefana Nosáľa a na inštitúte v belgických Antverpách.

Jeho diela mohli vidieť diváci skoro na celom svete. USA, Japosnko, Anglicko, Holandsko,Belgicko, Španielsko, Mexiko, Austrália, Kanada, Rakúsko, Nemecko, Rusko, Poľsko atď… Počas svojej kariéry systematicky spolupracuje s najprestížnejšími  divadelnými scénami v Čechách a na Slovensku. Jeho diela sa uvádzajú v štatnej opera v Prahe, Českom Národnom divadle, Slovenskom Národnom divadle, v Mahenovom divadle, v divadle JKT, v Štátnom divadle v Košiciach, na Novej Scéne v Bratislave, v divadle Jonáša Záborského, v divadle Kalich, v Goya Music hall…

Je autorom historicky prvého uvedenia hymnusu českého národa Má vlast od  Bedřicha Smetanu v štátnej opera Praha. Ako aj jediným slovenským autorom, ktorého dielo uvádzalo Tokio Metropolitan City Ballet v Národnom divadle v Tokiu.

Najväčšiu pozornosť venuje Slovenskému divadlu  tanca, kde sa naplno venuje svojej autorskej tvorbe. Diela ako Napľujem na vaše hroby; Bolero, príbeh matky; Labuťko; Vták ohnivák či Carmen už roky reprezentujú slovenskú kultúru na svetových pódiách. Ako režisér a choreograf naštudoval mnoho svetových, či pôvodných slovenských muzikálov. West Side Story, Pomáda, Donaha!, Pokrvní brati, Fidlikant na streche, Hriešny tanec, Neberte nám princeznú, Na skle maľované, Čajočky.

Je spoluautorom najúspešnejšieho slovenského muzikálu všetkých čias Ôsmy svetadiel, ktorý bol nadšene prijatý nielen divákmi v Čechách a na Slovensku ale aj odbornou verejnosťou. Je držiteľom niekoľkých prestížnych ocenení a víťazom mnohých choreografických súťaží.

Za zmienku stojí jeho televízna tvorba, kde je vyhľadávaným režisérom veľkých galavečerov, či pôvodných televíznych baletov ( To hlasy ľudu slovanského, Lúčnica - 60 rokov krásy, atď)

Z ľudovej tvorby je to hlavne inscenácia Strom pre SlovensKý ľudový umelecký kolektív, za ktorý získal Krištáľové krídlo, či až dvorná spolupráca s jeho vzorom a profesorom Štefanom Nosáľom pre Lúčnicu. Za perličku sa dá považovať fakt, že je nahranejším režisérom za posledné dva roky v Čechách vôbec.

Organizatori
a sponzori
Kúpele Turčianske TepliceKúpele Turčianske TepliceZlaté tančeky